close
close

Nike EYBL Peach Jam Fan Guide: How to Watch and See the Full Schedule

Nike EYBL Peach Jam Fan Guide: How to Watch and See the Full Schedule

The 28th Nike Peach Jam returns to North Augusta in just a few days.

The best high school basketball talent in the country will showcase their skills in front of fans and college coaches at Riverview Park. The Peach Jam is the final leg of Nike’s Elite Youth Basketball League tour and features the best teams in the country.

The action begins Friday with the play-in games. Here’s everything you need to know.

When will the Nike EYBL Peach Jam 2024 take place?

The Nike EYBL Peach Jam 2024 will take place from Friday, July 12th to Sunday, July 21st.

Where?

Riverview Park Activity Center

100 Riverview Park Dr.

North Augusta, SC 29841

How to watch

The games will be streamed live on the NIKE EYBL website, starting with Group E games on Friday, July 12th at 12:00 p.m. Group AD games begin on Saturday.

The games are open to the public, and visitors can park in available parking lots throughout Riverview Park (lots fill up quickly, so plan accordingly).

Schedule for Nike EYBL Peach Jam 2024

Group E matches begin on Friday, July 12. Group matches continue through Friday and will determine the championship standings for Saturday, July 20, when the two semifinals will take place at 6:00 p.m. and 7:30 p.m. respectively. The finals are scheduled for Sunday, July 21 at 2:30 p.m. Here’s the full schedule for the week.

Friday, July 12

Match of Group E (all games in Hall 3-4)

CP3 vs. Team Final (noon)

SFG vs. Ohio Buckets (4:30 p.m.)

Alabama Fusion vs. E2/E3 winner (6pm)

Saturday, July 13

Pool A

Arizona Unity vs. Boo Williams (4:30 p.m., Hall 1)

City Rocks vs. Team Herro (6pm, Hall 2)

Nightrydas Elite vs. A6 (7:30 p.m., Arena 3-4)

Pool B

New Heights Lightning vs. Houston Hoops (4:30 p.m., Hall 2)

Team Thad vs. WhyNot (6pm, Hall 1)

Team Takeover against B6 (7:30 p.m., Hall 5)

Pool C

New York Rens vs. UPlay (4:30 p.m., Hall 5)

Oakland Soldiers vs. Indy Heat (6 p.m., Hall 3-4)

PSA Cardinals vs. BBE (7:30 p.m., Hall 2)

Swimming pool D

Florida Rebels vs. JL3 (4:30 p.m., Hall 3-4)

Expressions Elite vs. Vegas Elite (6pm, Hall 5)

Drive Nation vs. Team United (7:30 p.m., Hall 1)

Sunday, July 14

Pool A

Nightrydas Elite vs Arizona Unity (4:30 p.m., Hall 3-4)

City Rocks vs. A6 (6pm, Hall 2)

Boo Williams vs. Team Herro (7:30 p.m., Hall 1)

Pool B

Team Takeover vs. New Heights Lightning (4:30 p.m., Hall 2)

Team Thad against B6 (6pm, Hall 3-4)

Houston Hoops vs. WhyNot (7:30 p.m., Hall 5)

Pool C

UPlay vs. BBE (4:30 p.m., Hall 1)

Indy Heat vs PSA Cardinals (6pm, Hall 5)

Oakland Soldiers vs. New York Rens (7:30 p.m., Hall 2)

Swimming pool D

Drive Nation vs. Expressions Elite (4:30 p.m., Hall 5)

Team United vs. Florida Rebels (6 p.m., Hall 1)

Vegas Elite vs. JL3 (7:30 p.m., Hall 3-4)

Monday, July 15

Pool A

Team Herro vs. A6 (4:30 p.m., Hall 3-4)

Arizona Unity vs. City Rocks (6pm, Hall 3-4)

Boo Williams vs. Nightrydas Elite (7:30 p.m., Hall 3-4)

Pool B

New Heights Lightning vs. Team Thad (noon, Hall 3-4)

Houston Hoops vs. Team Takeover (1:30 p.m., Hall 3-4)

WhyNot vs. B6 (3pm, Hall 3-4)

Tuesday, July 16

Pool C

New York Rens vs PSA Cardinals (4:30 p.m., Hall 3-4)

UPlay against Oakland Soldiers (6pm, Hall 2)

BBE vs. Indy Heat (7:30 p.m., Hall 3-4)

Swimming pool D

JL3 vs. Team United (4:30 p.m., Hall 2)

Expressions Elite vs Florida Rebels (6pm, Hall 3-4)

Vegas Elite vs. Drive Nation (7:30 p.m., Hall 2)

Wednesday, July 17

Pool A

Arizona Unity vs. A6 (12:00, Hall 3-4)

Team Herro vs. Nightrydas Elite (3:00 p.m., Arena 3-4)

City Rocks vs Boo Williams (6pm, Hall 3-4)

Pool B

WhyNot vs. Team Takeover (1:30 p.m., Hall 3-4)

Team Thad vs. Houston Hoops (4:30 p.m., Hall 3-4)

New Heights Lightning vs. B6 (7:30 p.m., Hall 3-4)

Thursday, July 18

Pool C

BBE vs Oakland Soldiers (10:30 a.m., Hall 3-4)

PSA Cardinals vs. UPLay (1:30 p.m., Hall 3-4)

Indy Heat vs. New York Rens (4:30 p.m., Hall 3-4)

Swimming pool D

Florida Rebels vs. Vegas Elite (12:00, Hall 3-4)

JL3 vs. Drive Nation (3:00 p.m., Hall 3-4)

Team United vs. Expressions Elite (6 p.m., Hall 3-4)

Friday, July 19

Pool A

Nightrydas Elite vs. City Rocks (10:30 am, Arena 3-4)

Team Herro vs. Arizona Unity (4:30 p.m., Hall 1)

Boo Williams vs. A6 (6pm, Hall 1)

Pool B

Team Takeover vs. Team Thad (Noon, Arena 3-4)

WhyNot vs. New Heights Lightning (4:30 p.m., Hall 2)

Houston Hoops vs. B6 (6pm, Hall 2)

Pool C

Oakland Soldiers vs. PSA Cardinals (9 a.m., Hall 3-4)

BBE vs. New York Rens (4:30 p.m., Hall 3-4)

UPlay vs. Indy Heat (6pm, Stadium 3-4)

Swimming pool D

Drive Nation vs. Florida Rebels (1:30 p.m., Hall 3-4)

Vegas Elite vs. Team United (3:00 p.m., Hall 1)

JL3 vs. Expression Elite (3:00 p.m., Hall 2)

Saturday, July 20

All games in gym 3-4

A1 vs. D2 (9 o’clock)

B1 vs. C2 (10:30 a.m.)

C1 vs. B2 (noon)

D1 vs. A2 (1:30 p.m.)

Semifinal

Winner A1/D2 vs. Winner B1/C2 (6 p.m.)

Winner C1/B2 vs. Winner D1/A2 (7:30 p.m.)

Sunday, July 21

Championship game (2:30 p.m.)